PLEC IN CONCEDIU DAR RAMAN CU VOI !
Abia astept sa simt briza marii la Mamaia,merg cu Teo si cu Dan(familia mea) ,ne pregatim pielea pentru bronzul de pe Coasta de Azur (Hotel Meridien Beach Plaza).Avem nevoie de odihna,nu atat de somn cat de a face ce dorim ...plaja, castele de nisip ,sa-l cert pe Teo ca nu vrea sa iasa din apa si bine-nteles Dan cu studiul lui ne-ncetat pe o terasa cu ziaru' intr-o mana iar in cealalta o bere rece.
Am pregatit bagajele si sper intr-o vreme frumoasa;doream sa plecam cu masina mea(autoturism-conserva) dar dorinta lui Dan este ca la intoarcere sa mergem la pescuit s-atunci vom merge cu masina lui (camioneta).
Off...am uitat sa va spun ce necaz am avut.Necaz mare,mi-a fost inundat magazinu',am muncit mult sa readuc totul la normal.Si cum un necaz nu vine niciodata singur sau daca n-ai de lucru',iti faci ,mi-am zugravit "laboratorul culinar",livingul si baia ,acum n-o sa va spun ce culori sau cate culori am folosit in bucatarie...apoi a urmat programul administrativ in toata casa .Ce m-a enervat la culme a fost pisica Teo(apropo,a fatat patru sarmalute cu urechiuse),ma impiedicam mereu de ea .
Am speranta ca nu va intervenii nimic si vineri vom pleca pentru ca stresul si dorinta lui Dan de a reusi in politica ma coplesesc.
N-aveti timp sa-mi duce-ti doru' ca m-am si intors dar voi avea multe subiecte de comentat cu voi,cu voi cei care ma acceptati asa cum sunt si dati dovada de amicitie .
Ma bucur ca mi-am facut prieteni multi prin intermediul acestui net,desi au pareri diferite sunt amicii(ele)mei(le) si nu in ultimul rand ma bucur si sunt fericita ca am o familie minunata !
Pana vineri ma lupt cu acele comentarii de pe blogurile prietenilor mei ...
11.6.09 | | 2 Comments
CADOURI DE 1 IUNIE !
In timp ce bloguiam eu pe ici colo,Dan se afla in oras cu treburi de campanie .Incercam sa imi amintesc cum era de 1 iunie cand eram eu o mogaldeata de fetita .Era cea mai frumoasa zi din viata mea .Cu zambetul pe buze imi amintesc cum mamica mea ma imbraca cu rochita noua,pantofiori si strampisori noi si ma ducea la toate evenimentele specifice acelei zi.Faceam desene pe asfalt,pictam pe bucati mari de sticla,jucam sotron,toate jocurile copilariei erau transformate in concursuri cu premii.
Ce-i drept nu era pe atunci o varietate de a sarbatorii aceasta zi ,erau doar scoala,palatul pionierilor si ce-ti pregateu parintii .Primeam multe jucarii(si acum mai am unele ),multe cadouri si multa atentie din partea celor dragi .
Am avut o copilarie fericita si neumbrita (cel putin asta incercau parintii mei sa faca).
Nu pot spune acelas lucru si despre Teo ,baietelul meu care va implinii pe 15 iunie frumoasa varsta de zece ani ,oricat ar incerca cadrele didactice sa stearga tenta politica din aceasta zi de 1 iunie,oricat am incerca noi parintii sa obturam fanta politica,tot reusesc cu nemarginita nesimtire de a -si pune amprenta .Este strigator la cer cand vezi un candidat la aceste alegeri ca intra intr-o scoala si "daruieste"copiilor mici atentii inscriptionate cu nume,sigla partidului si alte acareturi care definesc partidul in cauza .
Cu ce au gresit acesti copii ca nu se pot bucura nici de ziua lor ?
O parte din vina o au si parintii,parinti care nu dau importanta acestei zi fiind preocupati de grija zilei de maine,de intretinerea restanta ,de gasirea unui loc de munca ,etc .
Eu va spun sincer avem si noi probleme ,greutati la ordinea zilei dar pentru asta sub nici o forma nu-i stricam bucuria copilului nostru .
Ca tot am adus in discutie acest cuvant,Dan a reusit si de data asta sa ne bucure .
Eu stiam ca are treburi(politice) de rezolvat dar ce sa vezi : Dan si-a luat rolul de tata in serios,eu si Teo devenind copii.Ne-a cumparat fel de fel de cadouri ,surpriza culminand cu o bicicleta performanta pentru Teo iar mie bine-nteles haine imbracandu-ma din cap pana-n picioare dupa gustul lui rafinat si celor sapte pisoiasi bine cunoscuta hrana whiskas junior .
Si daca tot suntem copii ni s-a luat si un tort de ciocolata caci in mod sigur in calitate de copii am fost cuminti si am mancat tot din farfurie .Consider ca fiecare femeie sau copil si-ar dori un sot sau un tata asa cum este Dan cu toate ca este foarte ocupat.
A fost o zisuper ...
2.6.09 | | 6 Comments
MI-A FATAT PISICA !
Sunt tare fericita ca s-a inmultit familia !
Dimineata ca orice femeie imi aerisesc camera,imi beau cafeaua,mai fac una alta prin casa,chem pisicile la masa si apoi cu o deosebita placere merg la munca .
De la micul dejun lipsea Teo(pisica),am simtit ca mi se pregateste ceva...Cand am intrat in camera sa-mi pregatesc bagajul pentru pescuit am auzit niste zgomote,cand colo doua sarmalute cu urechiuse de pisica se lafaiau in dulapul meu cu haine .Am tipat cat am putut de tare dupa Dan sa vina sa ma ajute pentru ca nu stiam ce sa fac in acel moment.
Vine Dan intr-un suflet panicat de tipetele mele si rezolva problema .Razand, aseaza cele doua fiinte intr-o cutie special amenajata si o duce pe terasa.Parca-l vad pe Dan peste doua trei zile infiletandu-le sticluta cu lapte...
Am fost la pescuit si tragedie ,in afara de cativa carasi prinsi de Dan, am prins o ploaie de cateva ore dar a fost frumos .Ne-am mai incarcat si noi bateriile,a fost chiar romantic.In rest fotbal,m-am bucurat ca a batut Brasovul(de comentarii se ocupa altii).Baiatul meu de suparare ca n-a prins peste,s-a inchis in camera lui toata ziua.
Politica merge bine ,sotul meu este foarte motivat pentru aceasta campanie vezi aici .
1.6.09 | | 6 Comments
Persoane interesate
Lista mea de bloguri
-
Roulette Online Menarik Dengan Putaran Dinamis Dan Modern untuk Hiburan Seru dan Menguntungkan - Questioare – Roulette online menarik banyak pemain karena putarannya yang dinamis dan tampilan modern. Pemain bisa merasakan sensasi bermain layaknya di ...Acum 16 ore
-
Tratament de canal la microscop in Bucuresti: ce ar trebui sa stii despre endodontie si preturi? - Vine un moment pe care multi pacienti il cunosc prea bine. Durerea de masea incepe sa apara tot mai des, The post Tratament de canal la microscop in Bucu...Acum 3 săptămâni
-
Dragă Amza - Suntem în a 3.000-a zi a Erei Noastre. Te-am dus la şcoală, ți-am vorbit pe drum despre punctualitatea ca formă de respect (nu ți se părea important, “poat...Acum 2 luni
-
La „Ierusalimul Neamului Românesc” via Suceava - Chiar ieșit ameliorat din spital, gândul meu s-a îndreptat la promisiunea făcută prozatorului și jurnalistului Andrei Breabăn de la Suceava. Vineri, 1...Acum 4 ani
-
Guvernul ne îndeamnă să ne spionăm vecinii - (articol preluat de pe www.inovarepublica.ro) Mai țineți minte bancul cu virusul albanez? „Vă rugăm să vă ștergeți singuri toate fișierele de pe calculator...Acum 5 ani
-
Eroi din întâmplare - Ninsoare de martie - Într-o dimineață de martie, Darius și Victor, colegi în clasa a cincea și foarte buni prieteni, se întâlnesc în stația de autobuz pentru a merge împreu...Acum 6 ani
-
Understand what Donald J. Trump is doing - (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connec...Acum 6 ani
-
-
22.XI.1942. Cotul Donului. - 22 noiembrie 1942. Bătălia de la Cotul Donului începe să îşi atingă apogeul şi în confruntările dintre armata română şi armata sovietică încep să apară so...Acum 8 ani
-
Moroiul care bântuie liber pe sticlă. Tare urât îmbătrânești, Cristi…. - Bătrânelule, unul dintre multele sfaturi bune pe care le-am primit de la tine cât mi-ai fost șef e să lucrez cu materialul clientului. Așa că, amintindu-mi...Acum 9 ani
-
De către: Prin Sibiul Meu 2013 – Denisa ✿ Bârgău - […] am vizitat din nou oraşul, numai că Răzvan Pop, omul care respiră Sibiu, are în mânecă nenumăraţi „aşi”, adică poate să te […]Acum 9 ani
-
-
Prinţipuri pe alese - *“A! ce coruptă soţietate!... Nu mai e moral, nu mai sunt prinţipuri, nu mai e nimic: enteresul şi iar enteresul... Bine zice fiu-meu de la facultate ala...Acum 10 ani
-
Rezumat 2015 - Ma uit de o jumatate de ora la pagina aceasta goala si ma gandesc ce sa scriu. Cu ce incep? Cumva, simt ca blogul face parte din trecut, dintr-o alta viata...Acum 10 ani
-
După 20 de ani. O mărturie despre Senior - 20 de ani fără Corneliu Coposu. Seniorul meu. Se stingea aproape de amiază, într-o rezervă de Reanimare. Într-un editorial scris când era în spital, deplor...Acum 10 ani
-
Criza a refugiatilor de razboi sau campanie de insamantare pentru salvarea statului social? - In articolul precedent am scris cate ceva despre experienta Suediei in ceea ce priveste imigrantii, cresterea la un nivel alarmant a criminalitatii - in sp...Acum 10 ani
-
a fi sau a nu fi zen - *a fi sau a nu fi ZEN? * *Se pare ca odata cu multitudinea de site-uri, carti si tot felul de documente ce fac referire la dezvoltarea personala, au...Acum 11 ani
-
Adio! - * În după amiaza zilei de 4 februarie 2015, tata și-a încheiat periplul în lumea noastră plină de mister, suferință și bucurii și a plecat din Biblioteca B...Acum 11 ani
-
Pentru cei ce apreciaza sunetul de chitara... - ... si blues-ul adevarat, ala din delta Mississipi-ului... ia ascultati aicea un micutz jam session la niste baieti si fete care stiau meserie: *BB KING ...Acum 12 ani
-
Un nou inceput - Era de ceva vreme din nou acasa. desi ii placeau provocarile, noile inceputuri, la fel de mult ii placeau si revenirile, in vechea matca sau in inceputuri ...Acum 13 ani
-
Facem aeroportul într-un an? - Au trecut şi alegerile, iar apele politichiei de la poalele Tâmpei au început să se liniştească. Mai mult, rezultatele se pare că i-au determinat pe mulţi ...Acum 13 ani
-
Realitatea TV – 24.04.2012 – orele 18.45 - window.location=’http://www.fenechiu.ro/blog/ În această după-amiază, voi fi prezent la emisiunea „Deschide Lumea”, cu Paula Rusu, de la postul de televizi...Acum 14 ani
-
Anunt important :) - Blogul se inchide pentru o perioada nedeterminata. Nu uitati ca ma gasiti aiciAcum 15 ani
-
Mai ma apuca asa cateodata... - ...sa scriu politica pe La Coltul Strazii. PS: de vreo doua luni imi iau avant sa rearanjez blogul, linkurile, blogrollul, etc, poate chiar sa il mut pe Wo...Acum 15 ani
-
oare voi reusi??? - *Incerc din rasputeri sa pot sa imi achizitionez un aparat profesional pentru recuperarea fortei musculare.Pe zi ce trece musculatura se atrofiaza si picio...Acum 16 ani
-
"SA-TI FIE RUSINE,TRAIAN BASESCU " ! - PROFUND MARCAT DE REZULTATUL ALEGERILOR(Teo Trandafir si cel de la Valcea), tropaie simtul civic in mine ,si vreau sa le multumesc dandu-le o dedicatie ...Acum 16 ani
-
Ciprian Chiriches - [image: chiriches covrig] Revoluţionar de mic, tânărul pedelistul Ciprian Chiricheş, are multe ambiţii dar puţine reuşite, deşi are ceva vechime ...Acum 17 ani
-
Adobe Acrobat cu Flash - News Analysis. The real format war isn’t between OOXML and ODF, it’s OOXML vs. PDF. Today, Adobe launched a devastating attack against Microsoft. As long h...Acum 18 ani
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Arhivă blog
- 23/5/10 - 30/5/10 (1)
- 2/5/10 - 9/5/10 (1)
- 11/4/10 - 18/4/10 (1)
- 28/3/10 - 4/4/10 (1)
- 13/12/09 - 20/12/09 (2)
- 6/12/09 - 13/12/09 (2)
- 29/11/09 - 6/12/09 (1)
- 22/11/09 - 29/11/09 (1)
- 8/11/09 - 15/11/09 (5)
- 1/11/09 - 8/11/09 (3)
- 25/10/09 - 1/11/09 (1)
- 11/10/09 - 18/10/09 (3)
- 4/10/09 - 11/10/09 (6)
- 27/9/09 - 4/10/09 (3)
- 20/9/09 - 27/9/09 (2)
- 13/9/09 - 20/9/09 (1)
- 30/8/09 - 6/9/09 (1)
- 26/7/09 - 2/8/09 (1)
- 21/6/09 - 28/6/09 (1)
- 7/6/09 - 14/6/09 (2)
- 31/5/09 - 7/6/09 (3)
- 24/5/09 - 31/5/09 (4)
- 17/5/09 - 24/5/09 (2)
- 10/5/09 - 17/5/09 (3)
- 3/5/09 - 10/5/09 (2)
- 26/4/09 - 3/5/09 (1)